Jak vrátit děti do hry i v době covidové

Už je tu s námi víc než rok. A ačkoliv většinou rádi slavíme výročí, zejména ta první… tak v tomto případě bychom to rádi oželeli. Jedno slovo, ale tolik emocí – covid.

Určitě ani vás nikdy nenapadlo, že něco takového může přijít. A ať už si myslíme, že je covid hříčkou přírody nebo experimentem v laboratoři, který se moc nepovedl, jedno je jisté. Změnil naše životy.

Všichni doufáme, že jednoho dne z této etapy zůstane jen historka. Něco, jako když nám naši rodiče vyprávěli, jak stáli frontu na banány. Naše děti ale v tomto světě vyrůstají zrovna teď. A právě nyní jim covid mění životy a mění i jejich hru.

podzim děti

Jak se změnila hra v době covidové?

Největším zásahem do jejich životů bylo nepochybně zavření škol a školek. Ačkoliv se většina dětí nejspíš ze začátku radovala, že si udělají prázdniny, dost rychle přišlo rozčarování. 

Dny se měnily v týdny a týdny v měsíce a ony stále seděly doma. U počítače s povinnou školní výukou, u tabletu nebo televize, u stále stejných her. A rodiče, ač se snažili sebevíc, museli najednou zastat role učitelů, kuchařů, vychovatelů, uklízečů a ideálně k tomu ještě i vydělávat peníze. Pro všechny to byly těžké časy.

Křehká dětská duše

Na spoustu mladých duší měla tato omezení přímo ničivý vliv. Počet dětí, které měly a stále mají psychické potíže se obrovsky zvýšil. Člověk je tvor společenský a pro ty nejmenší je pobyt v kolektivu téměř životní potřebou. Nyní ale nemohli běhat venku, nemohli si povídat a blbnout se svými přáteli, úplně ztratili svobodu. Jejich svět se scvrknul na 3+1 v jejich bytě.

Rodinná a zábavní centra byla zavřená. A pokud se otevřela, hry s rouškou na ústech a vědomím rizika nákazy nikoho pochopitelně nelákaly. Mnoho dětí se potýkalo s pocity osamění, nepochopení a smutku. A ty, které žijí ve velkých městech, na tom byly zdaleka nejhůř.

domaci vyuka

Království za pobyt v přírodě!

Ti, co mají štěstí a bydlí na venkově nebo mají dům se zahradou, vám nejspíš řeknou, že to u nich nebylo až tak drastické. Děti stále skotačily venku, po celou dobu relativně volné a na čerstvém vzduchu. 

Ale každý takové štěstí nemá. A proto jsme Ronieho bojovky vytvářeli pro všechny holky a kluky, které chtějí zažít nevšední dobrodružství i za takovéto situace. Aby rodiče měli o něco víc možností, jak svým dětem nabídnout kvalitní aktivity a vytáhnout je z jejich letargie.

Naše bojovky pro malé i velké si můžete zahrát kdekoliv. Na zahradě, v parku, v lese, ale i na ulici. Stačí si vytisknout vše potřebné ke hře (nebo si ji nechat zaslat v kvalitním barevném tisku) a můžete rovnou jít. Stanoviště si můžete předem připravit, ale můžete být také zcela spontánní a nechat hru, aby vás po okolí vedla. Třeba objevíte nová a nečekaná zákoutí.

Naše hry baví i vzdělávají

Zajdalen Ronie je přátelská bytost, která vaše děti provede napínavým příběhem a nabídne jim k luštění rozličné úkoly, šifry i hádanky. Klademe důraz na to, aby naše hry byly  nejen dobrodružné, ale také vzdělávací. Bojovky tak obsahují spoustu nových informací… a často se něco nového dozví i rodiče. 🙂

Bohužel nevíme, jak dlouho tu s námi covid bude. Jisté je ale to, že se musíme snažit nechat ty malé človíčky prožít své dětství bezstarostně a naplno. S blátem na botách, odřenými koleny a šťastným úsměvem na tváři.

 

A Ronieland v tom bude s vámi!