7 velikonočních tipů, které si zamilujete!

Chlapci se na Velikonoce těší, děvčata už méně. Vždyť hoši dostanou sladkosti a holky vyšleháno! Ale byla by chyba vidět to takto jednoduše. Jsou to svátky oslavující zrození, nový život, jaro. A s našimi tipy si je prostě zamilujete!

Velikonoce nejsou pevně daným svátkem. Slaví se vždy po prvním jarním úplňku, což letos vychází na 15.dubna (Velký pátek) až 18.dubna (Velikonoční pondělí). A to je dobrá zpráva, protože se nejspíš můžeme těšit na příjemné počasí.

A aby vaše děti neměly toto období spojené jen s bříškem nacpaným sladkostmi, pojďme se na to pořádně připravit.

1. Hladce, obrace - s návodem šup do práce!

Pomlázka, metla, žila, mrskačka, hodovačka…Spousta názvů, všechny ale označují v různém počtu spletené vrbové proutky. Chlapci by si měli každý rok připravit novou a čerstvou, aby byla děvčata po vymrskání celý rok zdravá, svěží a pilná. Dnes si ji sice koupíte v každém supermarketu, ale nic nenahradí zážitek, kdy hoši s tatínkem vyjdou do přírody pro proutky a pak si pomlázku vlastnoručně spletou. Vyzkoušejte si to sami podle tohoto návodu, určitě se vám povede!

2. Osení do každého stavení!

Krásným zvykem je vysévání osení do květináčů a nádob. Nezapomeňte si vše přichystat v předstihu, ideálně 14 dní předem. Stačí vám hlína nebo kompost a hrst semínek. A o pravidelné zalévání se mohou postarat děti. Tento kousek živé přírody si pak můžete ozdobit třeba ručně vyráběnými velikonočními zápichy.

3. Je libo kousek beránka?

Kromě pomlázky se většina dětí o Velikonocích těší i na pečení s mámou nebo babičkou. Někde si potrpí na tvarohového beránka, jinde na mazance nebo jidáše. Své místo si vydobyla i slavnostní nádivka nebo svěží jarní polévka s čerstvými bylinkami. Toto období je prostě plné barev a chutí, nebojte se proto trochu experimentovat.

Zkoušeli jste například pomerančový chlebíček? S tímto receptem neuděláte chybu! Svěží kombinace sladké a kyselé chuti a k tomu úžasná barvička nenechá na pokoji chuťové pohárky nikoho z vás. A kdo ví, možná se tento moučník objeví na vašem stole každý rok.

4. Vejce, kam se podíváš

Ano, ledacos se dá oželet. Tak nebude osení, no. Nebo místo mazance bude kupovaná vánočka. Ale bez vajec, bez těch to, dámy a pánové, nepůjde. Na nich to přece celé stojí. Za pár dnů jich už budete mít až po krk, ale nedá se nic dělat. Dobře se jimi zásobte, pokud se totiž do přípravy kraslic zapojí i děti, spotřeba se výrazně zvýší. Základem je opatrné vyfouknutí, vysušení a pak už se fantazii meze nekladou. Na internetu najdete nepřeberné množství tipů, jak vajíčka ozdobit, některé z nich zvládnou s vaší pomocí i ty nejmenší děti.

 

5. Jak na barvení vajec? Příroda pomůže

Pokud se vám vyfukování a zdobení křehkých vajec moc nedaří, můžete barvit vejce natvrdo. Zkuste se ale letos vzdát průmyslových barev a vemte si k ruce přírodu. Zejména pro děti to bude zábava a vědecký experiment v jednom. Co k tomu budete potřebovat? Cibulové slupky pro hnědou barvu, lžičku kurkumy pro žlutou, dvě strouhané mrkve pro tmavě žlutou až oranžovou, špenát pro zelenou. Listy červeného zelí vám vykouzlí modrá vajíčka, pro šedočerná sáhněte do krbu pro trochu sazí. Ale hlavně nezapomeňte na červená vajíčka, která nesmí chybět! Této barvy docílíte delším louhováním s červenou řepou nebo s červeným vínem a 2 lžícemi octa.

 

6. A honem ven!

Tak vajíčka máte. Napečeno máte. Nachystanou pomlázku máte. Zelené osení a dekorace máte. Tak co teď? Obléct, obout a honem ven! I venku si totiž můžete svátečně užívat a hned vám poradím, jak. Zahrajte si s dětmi naši tématickou bojovku Velikonoční nadělení. Kdy jindy, když ne teď? Hra je určena pro děti od 4 let a buď ji zakoupíte jako pdf ke stažení a doma si ji vytisknete, nebo to můžete mít víc nóbl a necháte si ji zaslat v profesionálním tisku až domů.


Každopádně příprava hry (a všech našich bojovek) je úplně jednoduchá. Vytisknete – popřemýšlíte o trase, kudy se venku vydáte – připravíte nějakou odměnu nakonec. Případně se v návodu ke hře dozvíte ještě něco dalšího podstatného. No a víc nepotřebujete. Ve hře Velikonoční nadělení budou vaše děti hledat ztracená vajíčka slepičky Emičky a bude to napínavé, zábavné a poučné.

7. Poznejme náš krásný svět

Příroda se probouzí a všude kolem nás to bzučí, voní a prozpěvuje. Využít proto můžete i naše naučné sady a spolu s dětmi objevovat svět. Nahlédnou do říše ptáků, naučí se poznávat bylinky nebo třeba zjistí, jak žijí včely nebo mravenci. V nabídce máme 13 různých témat a všechna jsou krásně zpracovaná a ručně ilustrovaná.

spolu.

Tak takové jsou Velikonoce, jenom pár svátečních dnů a přitom se toho dá tolik zažít. Ať už se rozhodnete pro dobrodružné aktivity nebo kreativní tvoření, jedno je jisté – užijí si malí i velcí, mladí i staří. 

 

Přivítejme proto jaro, pusťme do domu čerstvý vánek, vychutnejme si dobré jídlo… a hlavně buďme spolu.